YASAL UYARI

TAKLİTLERİNDEN SAKININIZ!

Thermo-Shield®  7 yıllık bir çalışmanın sonucunda ABD’nin Colorado eyaletinde yüksek teknoloji firması General Industries Corporation tarafından geliştirilen bir üründür. 1992 yılında adıgeçen firma SPM Thermo-Shield® Inc. tarafından devralınmış ve Thermo-Shield® ile ilgili tüm haklar SPM Thermo-Shield® Inc.’e geçmiştir. Bugün Thermo-Shield® sır gibi saklanan özel formülü ile sadece ve sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde SPM Thermo-Shield® tarafından üretilmekte ve tüm dünyada Yetkili Distribütorler ağı ile tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Geliştirildiği günden beri Thermo-Shield® farklı firmalar tarafından taklit edilmeye çalışılmaktadır. Ancak bu taklitlerin hiçbiri Thermo-Shield®’in yalıtım kabiliyetine, kalitesine ve dayanıklığına yaklaşamamıştır. Thermo-Shield®’in bütün bu firmalarla Patent ve Marka hukuku üzerinden mücadelesi devam etmektedir.

Thermo-Shield®’in Türkiye pazarındaki TEK ve YETKİLİ distribütörü Thermo Shield Teknik İzolasyon San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. dir. Türkiye piyasasında özellikle Almanya’da üretilerek Thermo-Shield® adı altında pazarlanan taklit ürünler ile ilgili piyasa takibi yakından yapılmakta ve gerekli yerlerde adli süreçler başlatılmaktadır.

Bu çerçevede Türk Patent Enstitüsü, Markaların Korunması Hakkında 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Thermo-Shield® marka haklarını SPM Thermo-Shield® Inc. adına tescil etmiştir. Marka hakkını ihlal mahiyetindeki her türlü eyleme karşı adı geçen firmanın Türkiye’deki yasal mümessili Thermo Shield Teknik İzolasyon San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. tarafından tahkikat başlatılacaktır.

Nitekim, Aytaç İhsan Patoğlu (Teknolojk Yapı Merkezi)’nin ThermoShield marka haklarımıza tecavüz ederek, bu marka altında taklit ürünler satmasına karşı başlatılan dava süreci lehimize sonuçlanmıştır. Ankara 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi 29.09.2016 tarihinde, taleplerimizi haklı bularak Aytaç İhsan Patoğlu (Teknolojk Yapı Merkezi)’nin Hizmet Sınıfında kendi adına hukuksuz bir şekilde yaptırdığı ThermoShield marka tescilinin hükümsüzlüğüne ve adı geçenin bütün iddialarının reddine karar vermiştir. Bu suretle, mal sınıflarındaki Marka tescili zaten tarafımıza ait olan ThermoShield® markasının diğer sınıflardaki marka haklarının da tarafımıza ait olduğu teyit edilmiş ve ADALET YERİNİ BULMUŞTUR.

Türk Patent Enstitüsü, Markaların Korunması Hakkında 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taklit uygulamalarına karşı önemli maddi ve cezai sorumluluklar getirmiştir. Bunlar özetle şöyledir:

1- Marka, tasarım, patent veya faydalı modeli taklit edilen mallar Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat edilerek mali polis aracılığıyla hızla toplattırılır.
2- Taklit edilen sınai hak sahibi, taklitçinin mallarının toplattırılmasından öte tüm kazanç kayıplarının veya taklitçinin taklit ürünü satmak suretiyle elde ettiği tüm geliri tahsil edebilir.     Masraflarını taklit edenden almak suretiyle tüm ülkede yayınlanan gazetelerde ilan ettirebilir.
3- Taklidi yapan ve bunları ticari amaçla elinde bulunduran kişi yada firma yöneticileri 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezaları ile cezalandırılır. Ayrıca en az 30 milyon dan başlayan para cezaları uygulanır.
4- Taklit ürünün yapımında kullanılan makine ve teçhizata el konulabildiği gibi ticaretten men cezaları da verilebilir.
5- Hak sahibinin bulunduğu yerde ve ihtisas mahkemelerinde açılacak davalar ile uğradığı tüm kayıpların karşılanması için maddi tazminatlar yanında manevi tazminat taleplerinde de bulunabilir.
6- Taklit edenin mallarına gümrük kapılarında el konabilir.
7- Taklit ürünler imha edilebileceği gibi belirli koşullar altında sınai hak sahibinin mülkiyetine de bırakılabilir.
8- Malların toplatılmasına ilişkin tedbir kararları da teminatlı ya da teminatsız olarak birkaç gün içinde sonuçlanmaktadır.

Bu internet sitesinde yer alan yazılı ve görsel içerik  SPM Thermo-Shield®, Inc.  ve Thermo Shield Teknik İzolasyon San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez. Her hakkı saklıdır.