KLASİK İZOLASYON ÜRÜNLERİNDEN FARKI

Isıl İletkenlik:

Thermo-Shield®  Termal Kalkan ince bir tabaka olarak uygulanmasına rağmen içindeki içi boş (vakumlanmış) mikro kürecikler, su geçirimsizliği yanında nefes alabilen yapısı, ideal buhar geçirgenlik değeri ve bu sayede rutubeti atarak duvarları kuru tutması, radyan enerjiyi yansıtma ve yayma kabiliyeti sayesinde etkin bir termal kalkan görevi sağlar ve bu özelliğini yıllarca korur. Kalın bir tabaka şeklinde uygulanan klasik yalıtım ürünlerinde ise yapıları gereği nem tutma ve basınç altında büzülme yaşanır. Be sebeple zamanla yalıtım kabiliyetlerinde belirgin düşüş meydana gelir.

Mekanik özellikler:

Thermo-Shield®  Termal Kalkan esnektir, yüzeyin sıcaklıkla genleşip büzülmesine ayak uydurur. Bir boya kolaylığında yüzeylerin girinti ve çıkıntılarına kolaylıkla tatbik edilebilir. Diğer yalıtım malzemelerinden polistiren köpük esneme kabiliyeti olmayan, diğer ürünler ise düşük esneme değerlerine sahip malzemelerdir.

Nefes Alma (Buhar geçirgenlik durumu):

Thermo-Shield® Termal Kalkan değişken geçirgenlik özelliği sayesinde kuruduğunda içeriğindeki polimer büzülerek nemin buharlaşma ile dışarı atılmasına imkan tanır, ıslandığında ise polimerler genişleyerek suyun ve rutubetin içeri nüfuz etmesini engeller. Bu suretle Thermo-Shield® değişen iklim koşullarına ideal bir şekilde uyum sağlayarak binaların nefes almasını sağlar. Klasik yalıtım malzemelerinde ise su buharı dirençleri sabittir. Mineral yünlerinin su buharı direnci çok düşük iken ekstrüde polistirenin su buharı direnci yüksektir. Poliüretan ve genleştirilmiş polistirenin su buharı direnci ise malzemenin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.

Yanmazlık:

Thermo-Shield® Termal Kalkan A sınıfı yanmazlık özelliği olan bir termal kaplama malzemesidir. Mineral yünlerinin ana maddesi olan cam ve taş lifleri yanmaz olmakla birlikte bu lifleri bir arada tutmak ve sert levha üretmek için kullanılan bağlayıcılar yanıcıdır. Poliüretan ve polistiren malzemelerinin ise yangına tepkileri D ve E sınıfıdır, yani alevlenebilen malzemelerdir.

Yüzeye İyi Yapışma:

Thermo-Shield® Termal Kalkan uygulandığı çelik, sac, galvanizli metal, ahşap, beton, taş, seramik, kauçuk, plastik, bitüm vb. her türlü yüzeye mükemmel şekilde yapışır. Yüzey ile malzeme arasında termal korumanın etkisini azaltacak boşluklar oluşmaz.  Mineral yünü yalıtım yüzeyine tam yapışma sağlayamaz. Mantolama uygulamalarında file ve dübellerde oluşan ısı farkı sebebiyle sıva deforme olup dökülebilmekte, ısı yalıtımı zamanla etkisini kaybedebilmektedir.

Uygulama Kolaylığı:

Thermo-Shield® Termal Kalkan her tür yüzeye kolaylıkla uygulanır. Bir boya uygularcasına rulo, fırça veya tabanca ile tatbik edilebilir. Endüstriyel uygulamalarda tesisteki üretim sürecini durdurmadan veya uzun süre aksatmadan, uygulama hızla bitirilir. Komplike işçilik gerektirmez. Diğer yalıtım malzemeleri karmaşık montaj işlemleri gerektirir: bina cephelerine iskele kurulması, dübel atmak için cephe duvarlarının birçok yerden delinmesi (mantolamada metrekareye ortalama 8 dübel deliği açılmakta, bina cephesi zayıflatılmaktadır) birkaç kat sıva, donatı filesi, birkaç kat astar ve boya uygulanması gerekir. Thermo-Shield® uygulamalarında bu tür işçiliklere ihtiyaç duyulmaz, bu suretle iki temel avantaj sağlanır: 1) Termal koruma gücünü azaltan işçilik hataları engellenmiş olur. 2) İşçilik maliyetleri % 60-70 oranında azalır.

İnsan Sağlığı:

 Yeşil ürün sertifikalı, çevre dostu bir ürün olması yanı sıra Thermo-Shield® Termal Kalkan toksik madde içermeyen insan sağlığına zararlı hiçbir madde ihtiva etmeyen bir termal kaplama malzemesidir.  Piyasada farklı kalitelerde satılan diğer yalıtım malzemeleri ise insan sağlığı için tehlikeli maddeler içerebilmektedir. Örneğin mineral yününün bileşiminde formaldehit ve fenol gibi zehirleyici, kimi bulgulara göre kanserojen maddeler vardır. Yangın sırasında ve yüksek sıcağa maruz kaldığında hızla yayılan fenol buharı ve formaldehit, buna maruz kalan insanlara büyük zarar verir. Poliüretan ise yanma sırasında karbon monoksit ve asit buharı açığa çıkarır.

Fayda Maliyet Dengesi:

Her iklim koşuluna dayanıklı, rüzgar, tuz ve diğer aşındırıcı kimyasallara karşı mukavemetli, kir tutmayan, ultra viyole ışınlara karşı rezistanslı ve solmaz yapısı ile Thermo-Shield® Termal Kalkan bir kez uygulandıktan sonra uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılır. Bu sebeple bakım onarım maliyetleri azdır. Renklendirilerek kullanıldığından dış cephe uygulamalarında boya yenileme maliyetini belirgin şekilde azaltmaktadır. ABD’de 1980’li yıllarda yapılan uygulamalar halen fonkiyonel şekilde kullanılmaktadır.