ASTM LABORATUVAR TESTLERİ

Thermo-Shield® ürünleri farklı ülkelerde bağımsız akredite laboratuvarlar tarafından, ısıl iletkenlik, radyan yansıtma ve yayma, esneklik, su geçirmezlik,   kimyasal maruziyete dayanıklılık, çatlamazlık, darbeye dayanıklılık, esneklik vb. birçok teste tabi tutulmuştur.

Amerikan ASTM Standatları ile Yapılan Thermo-Shield® Çatı Test Sonuçları

Çekme (Kopma) Mukavemeti (ASTM D-412)
% 25 Gerdirmede çekme mukavemeti : 525 psi
Kopma anında (% 70 gerdirme) çekme mukavemeti : 615 psi

Hava ile Isıtmada Bozulma (ASTM D-865)
21 gün boyunca 150°C ısıya maruz kaldıktan sonra %25 gerdirmede çekme mukavemeti : 515 psi
Kopma anında (% 85 gerdirmede) çekme mukavemeti : 640 psi

DİKKAT: Bu iki testin sonuçları Thermo-Shield® Çatı kaplamasının zamanla (yaşlanma ile) daha güçlü ve dayanıklı hale geldiğini göstermektedir.

Nefes Alabilirlilik (ASTM E-96) ve Buhar Geçirgenliği  (ASTM D-1653)
Heriki test Thermo-Shield® Çatı kaplama malzemesinin 8,8 geçirgenlik değeri ile mükemmel bir nefes alma özelliğine sahip olduğunu göstermektedir. Bu değer benzer bir ürün olma iddiasındaki bir başka markanın ürününden 160 kat daha iyi bir değerdir.

Su Tutma (Absorbsiyon) (ASTM D-570)
5 hafta süreyle suda bekletildikten sonra kuruma sonrası hiç bir görsel değişiklik gözlenmemiştir.

DİKKAT: Yukarıdaki üç test Thermo-Shield® Çatı kaplama malzemesinin çatıda biriken suya karşı dayanıklı olduğunu, üstelik hava koşulları kuruya döndüğünde içindeki nemi dışarı atarak nefes aldığını ve bu sistem çalışırken malzemede kabarcık benzeri defermasyonlar oluşmadığını göstermektedir.

Kırılganlık (ASTM D-746)
Thermo-Shield® -37°C’de 90° bükme testinden başarıyla geçmiştir. Thermo-Shield® kaplama malzemesi çok soğuk havalarda dahi esnekliğini muhafaza etmektedir.

Ozon Maruziyetine Dayanım (ASTM D-1149)
Ürün 70 gün boyunca ozona maruz bırakılmış. Standart test süresi içinde üründe hiçbir bozulma görülmemiştir.

Aşındırıcı Kimyasallara Dayanıklılık (ASTM D-1380)
Ürün 16 saat boyunca 26 farklı keskin veya lekelendirici kimyasala maruz bırakılmıştır. Sadece çok konsantre bazı asitler üründe kabarcığa yol açabilmiş; sadece benzin, uçak hidrolik yağı ve ruj üründe lekelenmeye sebep olabilmiştir. Akü asidi, hayvan idrarı, çamaşır suyu, buz çözücü kimyasallar, % 40’lık tuz çözeltisi ve diğer birçok kimyasal üründe hiçbir deformasyona yol açamamıştır.