THERMO SHIELD® TERMAL KALKAN NEDİR?

Thermo-Shield® Termal Kalkan Amerika Birleşik Devletleri’nde uzay teknolojisi ve seramik sektöründe çalışan bilim insanlarının yedi yıl süren ortak çalışmaları sonucunda geliştirilmiş termal koruma kaplamasıdır.
Uzay mekiklerinin atmosfere girişi sırasında sürtünme sebebiyle ortaya çıkan ısıdan (1000 °C’nin üzerinde) uzay aracını korumak amacıyla geliştirilen “seramik termal kalkanı” teknolojisinden yararlanılarak üretilmiştir.

Thermo-Shield® içeriğinde nano ölçekli içi boş, bor-silikat seramik kürecikler ve yüksek kalite bağlayıcı polimerler bulunan su bazlı, elastik yapıda, hafif ve dayanaklı bir likit seramik termal kaplama malzemesidir.

Muhteviyatında bulunan bütün bileşenler sentetiktir. Bu sayede diğer boya ve cephe kaplama malzemelerinin aksine Thermo-Shield® doğal etmenlere (aşırı sıcak ve soğuk, ultraviyole güneş ışınları, ozon gazları, yağmur, rüzgar, kar, dolu, buzlanma, hava kirliliği, kimyasal aşındırıcılar) karşı dayanıklıdır.

İçeriğindeki mikroskobik seramik kürecikler sayesinde hem ısının iletimini engellemek suretiyle termal kalkanı olarak vazife görür hem de ısı taşıyan güneş ışınlarının (radyasyon) %90’ını yansıtarak termal koruma sağlar.

Elastik membran yapısı ile Thermo-Shield® ürünleri, termal kalkanı etkisi yanı sıra su, yangın ve ses titreşimi konularında da bir kalkan gibi koruma sağlar.